orfeo eillestea

Druhy kávy II.

Káva Arabica


Káva má nejznámější dva základní druhy. Těmi jsou káva arabica a káva robusta (někdy též káva canephora). Obecně se tvrdí, že káva arabica má výraznější a bohatší chuť než káva robusta. Káva arabica se dále dělí na řadu druhů, z nichž každý má zcela unikátní vlastnosti. Káva arabica tedy zahrnuje tyto druhy kávy:

Kolumbijská káva - kolumbijská káva patří mezi starší druhy kávy. Tato káva byla poprvé představena v Kolumbii na počátku 19. století. Dnes se pěstují tyto odrůdy kolumbijské kávy: Maragogype, Caturra, Typica a Bourbon. Ihned po upražení se kolumbijská káva vyznačuje výraznou kyselostí, intenzivním aromatem a těžkostí v těle.

Kostarická káva Tarrazu - je to káva z údolí San Marcos de Tarrazu z vysočiny u San José.
Etiopská káva Harrar - tato káva je z regionu v okolí města Harar, které se nachází v Etiopii. Káva Harrar se proslavila díky své komplexní ovocné chuti, která může připomínat chuť suchého červeného vína.

Etiopská káva Sidamo - je káva z regionu Sidamo v Etiopii.

Etiopská káva Yirgacheffe - tato káva je z oblasti Yirgachefe v Etiopii. Všechny tři druhy etiopské kávy jsou chráněny registrovanou obchodní značkou, jejímž majitelem je Etiopie.

Hawaiská káva Kona - tato káva je pěstována na svazích sopky Hualalai na Havajských ostrovech. Tato káva začala být pěstována za vlády náčelníka Bokiho, guvernéra Oahu v roce 1825.

Jamaiská káva Blue Mountain - pochází z regionu Blue Mountain na Jamajce. Díky své popularitě má na trhu vysokou cenu.

Káva Java - káva z ostrova Jáva v Indonésii. Tato káva byla dříve velmi rozšířená, a to zejména v obchodě. Právě díky tomu se výraz "java" stal slangovým označením kávy.

Keňská káva - tato káva se pěstuje kvůli své jasně kyselé chuti. Pěstování této kávy je zpravidla záležitostí nadšenců v Keni.

Káva Mocha - jedná se o druh Jemenské kávy, který se vyváží přes jemenský přístav Mocha v Rudém moři. Tento název (mocha) bývá často mylně považován za druh kávy připravovaný společně s kakaem.

Celebeská káva Toraja Kalossi - tato káva je v zahraničí známá spíše pod pojeme Sulawesi Toraja Kalossi (podle současného označení ostrova Celebes). Káva Toraja Kalossi se pěstuje ve vysoké nadmořské výšce v Indonésii. Kalossi je malé město ve středním Celebesu. Plní funkci sběrného města pro tento druh kávy. První část výrazu - Toraja je názvem horské oblasti, ve které se tato káva pěstuje.